EN |

ذوب و ریخته گری

واحد کوره قوس الکتريکي

ناحيه فولادسازي داراي یک کوره قوس الکتريکي با ظرفيت اسمـي 220 تن فولاد مـذاب با قابلیت شارژ قراضه و آهن اسفنجی به طور پیوسته می باشد. آهن اسفنجی تولید شده در واحد احیا (آهن اسفنجی گرم و سرد) با استفاده از نوار نقاله (آهن اسفنجی سرد) و نوار نقاله تخصصی AMUND (آهن اسفنجی گرم) به کوره قوس الکتریکی شارژ می‌شود.

لازم بذکر است که در اين کوره‌ قسمت پائين بدنه کوره که با ذوب در تماس مي‌باشد با آجر و مواد نسوز پوشيده شده و قسمت بالاي بدنه کوره از پانل‌هاي خنک کننده که آب در آن در گردش مي‌باشد تشکيل گرديده است. برای حفظ پانل‌های آب خنک کننده و نسوز کوره نیاز به سرباره‌سازی است، بنابراین از آهک تولید شده در واحد آهک سازی و دولومیت استفاده می شود و همچنین از کربن و اکسیژن برای دستیابی به سرباره پفکی و تصفیه مذاب استفاده می شود. اين روش مزاياي بسياري را در بر دارد که مي توان به موارد زیر اشاره نمود:

• محافظت از برخورد قوس به نسوز کوره با پوشاندن قوس
• بهبود کیفیت فولاد با جذب آخال‌ها و محصولات اکسید شده (Al2O3، SiO2،…)
• فسفر زدایی در کوره قوس الکتریکی و گوگرد زدایی در کوره پاتیلی
• عایق کردن سطح ذوب و به حداقل رساندن اتلاف حرارت و …

واحد متالورژی ثانویه

اين واحد شامل 2 کوره پاتیلی می‌باشد. فولاد مذاب پس از تخلیه کوره درون پاتیل با ماشین پاتیل به واحد کوره پاتیلی منتقل می شود، در اينجا پس از تنظيم دما و آناليز شيميايي، مطابق با خواست مشتري، ذوب در زمان مشخص به واحد ريخته گري مداوم ارسال مي‌گردد .

واحد های گاززدایی تحت خلاء

اين واحد براي توليد فولادهاي تميز و فولادهايي که بايستي درصد پايیني از گازهاي محلول در خود (هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و ...) را دارا باشند استفاده مي‌گردد.

واحد ريخته گري مداوم

این واحد دارای 2 ماشین ریخته گری مداوم با قابلیت ریخته گری به صورت باز و بسته می‌باشد. معمولا ذوب‌های ساختمانی در ریخته گری یک و به صورت باز و ذوب های کیفی در ریخته گری دو و به صورت بسته ریخته گری می‌شوند. در ریخته گری دو، جهت افزایش کیفیت شمشهای تولیدی قابلیت استفاده از همزن الکترومغناطیس در قالب و نیز در مراحل انتهایی انجماد وجود داشته و نیز میتوان جهت بهبود کیفیت مرکز شمش از سافت ریداکشن بهره برد. در گریدهای مستعد به ایجاد ترک میتوان از خنک کاری آرام تحت شرایط مورد نظر نیز استفاده کرد.

محصول توليدي به روش ریخته گری مداوم به شرح زير مي باشد:

سطح مقطع شمش تولیدی در ریخته گری یک: 130*130، 150*150، 160*160، 180*180 و 220*220 میلی متر
سطح مقطع شمش تولیدی در ریخته گری دو: از قطر RD250 الی RD520 میلی متر و 200*200، 330*270 و 380*280 میلی متر

 

 

ذوب و ریخته گری
ظرفیت سالانه: 1,500,000 تن فولاد مذاب
محصول خروجی: بیلت و بلوم
تجهیزات عمده:
1 کوره قوس الکتریکی
2 کوره پاتیلی
2 واحد گاززدایی تحت خلاء(VD)
2 ماشین ریخته گری
مواد اولیه عمده:
آهن اسفنجی به صورت گرم و سرد ( Hot Dri & Cold Dri)
آهن قراضه