28 اردیبهشت 1401
--%>

فهرست اطلاعات موجود در سایت

درباره ما

مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد

مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد

شرکت صنعتی ذوب آهن پاسارگاد (سهامی خاص)متعلق به بخش خصوصی با هدف ایجاد یک مجتمع کامل فولادسازی از مرحله دریافت سنگ آهن از معدن تا تولید انواع فولادهای آلیاژی منطبق با استانداردهای بین المللی، در شهرشیراز، ضلع جنوبی دریاچه مهارلو (جاده شیراز- جهرم) درزمینی به وسعت سه میلیون مترمربع احداث گردیده است. برای نیل به این هدف، همواره نوآوری مداوم، استفاده بهینه از منابع، به کارگیری رویه ها و شیوه های سازگار با محیط زیست پایدار، رعایت بالاترین اخلاق و استانداردها، استخدام، توسعه و حفظ بهترین سرمایه های انسانی، حداکثر سازی بازده سرمایه و تاثیر مثبت بر جامعه پیرامونی سرلوحه کار این مجتمع میباشد.

طراحی این کارخانه از ابتدا بدین صورت بوده که فقط سنگ آهن از معادن کشور دریافت و کلیه مراحل بعدی شامل: خردایش و تغلیظ سنگ آهن، تبدیل کنسانتره تولیدی به گندله، تبدیل گندله به آهن اسفنجی، و تبدیل بخشی ازآهن اسفنجی به فولاد مذاب و تبدیل فولاد خام به انواع فولادهای آلیاژی ازطریق متالورژی ثانویه با استفاده از کوره پاتیلی (LF) و واحدگاززدایی در خلاء (VD) و یا واحد کربن زدایی در خلا (VOD) صورت می پذیرد.

واحدهای ذوب و ریخته گری بسته (Close Casting) و کوره پاتیلی در سال 1392(2013 ) و همچنین واحد گاززدایی و کربن زدایی درخلاء (VD/VOD) بلطف خدا در اوائل پاییزسال 1398 (2019) به بهره برداری رسید و هم اکنون مجتمع می تواند با استفاده از این تجهیزات پیشرفته که در اختیار دارد، و متخصّصین توانا از طریق متالورژی ثانویه انواع فولادهای آلیاژی بصورت شمش جهت تولید کلاف و یا شمش های آلیاژی با مقاطع مختلف ازجمله گِرد برای شفتهای صنعتی و لوله های بدون درز را تولید و ضمن رفع نیاز صنایع جوان داخلی، مازاد محصول را هم صادر نماید.

طبق برنامه و طراحی اولیه، این مجتمع به منظور قطع کامل وابستگی به سایر واحدها، اجرای فازهای دوم و سوم واحدهای تکمیل و توسعه زنجیره تولید فولاد را بصورت همزمان آغاز و به خواست خدا اولین واحد مگا مدول تولید آهن اسفنجی از اوایل مهرماه 1398 (2019) وارد مرحله بهره برداری شده و واحدهای دوم و سوم هم هریک با 1.8 میلیوتن تن در سال دردست اجرا است و انشاءالله تا پایان سال 1401(2021) آماده بهره برداری خواهند شد، ماشین آلات واحد اول و دوم تولید و تغلیظ کنسانتره سنگ آهن، و واحدهای اول و دوم گندله سازی هم هر یک با ظرفیت 3.4 میلیون تن در سال و واحد آهک سازی هم با ظرفیت 250 هزار تن در سال با بیش از 65% پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است که تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

تکنولوژی بکارگرفته شده در واحدهای آهن اسفنجی (®Midrex) بوده که با اعمال آخرین تغییرات تکنولوژیک ساخته شده و اولین واحد درحال کار بزودی تغذیه گرم (Hot Charging) را آغاز و بدینوسیله به عنوان اولین واحد در تغذیه گرم، صرفه جویی درانرژی برق، گاز و افزایش سرعت واحد ذوب را درکارنامه مجتمع ثبت خواهد نمود.

آهن اسفنجی واحدهای دوم و سوم هم تماماً تبدیل به بریکت گرم (HBI)  شده و بخواست خدا به خارج ازکشور صادرخواهد شد.

صنایع پائین دستی فولادسازی شامل انواع لوله های بدون درز، انواع الکترودجوشکاری، پیچ و مهره سرد و گرم، فولاد مخصوص فنرسازی، مفتول های کششی برای صنایع مفتولی، انواع شفت های فولادی از آلیاژهای خاص و برینگ ها که درحال حاضر اغلب وارداتی است را تولید و عرضه خواهد نمود .

با آغاز بکار ریخته گری بسته و وکیوم گازهای مخرّب با استفاده از سیستم واحدگاززدایی در خلاء (VD) و یا واحد کربن زدایی در خلا (VOD) مجتمع وارد مرحله عمیقتری در متالورژی ثانویه شده و دیگر محصولات ساختمانی تولید نخواهد کرد.

این مجتمع انشاءالله بزودی با داشتن خط فرعی حدود 28 کیلومتری از طریق ایستگاه راه آهن کوار به خط آهن در دست احداث شیراز بوشهر به شبکه ریلی کشور متصّل خواهد شد و برای واردات و صادرات خویش از این شبکه ریلی که با مساعدت و همکاری مدیران محترم و شایسته کشوری و استانی قطعیّت یافته، استفاده خواهد نمود و بارترافیک جادهّ ای موجود انشاءالله کمتر خواهد شد و از این طریق ضمن تقلیل کرایه رو به افزایش حمل و نقل جاده ای، منبع درآمدی هنگفت و مستمر برای راه آهن کشور ایجاد خواهد نمود.

این مجتمع علاوه بر حق استفاده از آب سدّ در دست احداث کوار، با همکاری صمیمانه مدیران و مسئولین محترم سازمان آب منطقه ای درسال مقدار پانصد لیترآب بر ثانیه نیز از محل زهکش و تصفیه خانه جنوب شیراز به مجتمع را تقبّل فرموده و از این طریق استمرار بهره برداری از مجتمع عظیم پاسارگاد و اشتغال پایدار برای چندین هزار نفرکارکنان فعلی و آتی این واحد صنعتی را تضمین فرموده اند که جای شکرگزاری دارد.

آموزش علمی، عملی و تجربی کارکنان

بنیانگذاران و مدیران دلسوز مجتمع براین باورند که سرمایه اصلی کارخانه نیروهای انسانی آموزش دیده و کارآمد هستند و براین اساس سعی داشته و دارند که پرسنل کارخانه با تکنولوژی روز ازطریق آموزش درخود کارخانه و اعزام به خارج ازکشور و بازدید از کارخانجات مشابه، همکاری گروهی و فرهنگ کارحاکم درآن واحدها را از نزدیک ببینند و باور داشته باشند که دردنیای امروز شرط لازم برای موفقّیت درتوسعه صنعتی، ایجاد ارزش افزوده و رسیدن به رفاه فردی واجتماعی، مستلزم توانایی فردی و گروهی و همچنین توان رقابت در بازار جهانی است و اینکه ما بتوانیم جایگاه مناسبی در بازارهای لبریز از رقابت بین المللی برای خودمان بدست آورده و برای حفظ این جایگاه، توسعه فرهنگی، تجربی و علمی را بعنوان یک ابزار کارآمد و کارساز درسرلوحه توجه خویش قرار دهیم. (فراموش نکنیم که قانون رقابت، تغییرناپذیر بوده و پیروزی در این میدان مستلزم داشتن قدرت رقابت و نوآوری است). خوشبختانه مجتمع دراین مورد خیلی موفّق بوده و آنچه مدیران ارشد و پرسنل تولید و بهره برداری بدست آورده اند علاوه برمعلومات آکادمیک در داخل مجتمع و آموزش ضمن کار با متخصصّین خارجی و آشنایی با صنعت در کشورهای چین و اروپایی، بویژه آلمان و اتریش بوده است و هم اکنون کار بهره برداری به دست جوانانی انجام می شود که سابقه کار در سایر کارخانجات فولادسازی را ندارند و همین عامل باعث شده این مجتمع درمحدوده زمانی کوتاه در داخل و خارج از کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.

بر این باوریم که جوانان عزیزی که در این واحد از نظر علمی، اخلاقی و تخصصّی پرورش یافته اند، هر یک نهال برومندی هستند که دست در دست هم این مجتمع صنعتی را همچون دژ تسخیر ناپذیری حفاظت و همچون ستاره ای درخشان بر سینه تاریخ ایران عزیز و سرزمین مقدس پارس، پایدار و پویا خواهند نمود.

در جهت افزایش توانایی تجربی پرسنل فعلی و سایر علاقمندان واجد شرایط، درحال احداث هنرستان صنعتی در جوار کارخانه بوده که این پروژه به زودی پایان و شروع به آموزش خواهد نمود. در نظر است برای هنرستان از اساتید ورزیده دررشته های مختلف از جمله زبان خارجی استفاده و آموزش دیدگان طی یک دوره سه ساله بتوانند بعنوان یک تکنسین ورزیده وارد بازارکار شوند. برای هنرستان، سالن آمفی تئاتر، کتابخانه و لابراتوار دیجیتال آموزش زبان، آزمایشگاه، کارگاه آموزشی مقدماتی و غیره پیش بینی شده و برای احداث هنرستان از تجارب کارخانه فولادسازی BSE کشورآلمان با بیش از پنجاه سال سابقه بعنوان الگو استفاده شده است.

مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد سال 2009
2009
  • آغاز به کار مجتمع صنعتی ذوب‌آهن پاسارگاد
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد سال 2013
2013
  • راه‌اندازی واحد فولادسازی
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد سال 2017
2017
  • آغاز طرح توسعه بالادست
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد سال 2019
2019
  • راه‌اندازی واحد احیامستقیم
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد سال 2020
2020
  • راه‌اندازی واحد کنسانتره
  • راه‌اندازی واحد گندله‌سازی
مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد 2021
2021
  • راه‌اندازی واحد آهک سازی